Vi är helt nya i TSC Sverige och hade aldrig tidigare varit med på något arrangemang. När vi anmälde oss till familjelägret på Isaberg visste vi inte riktigt vad vi skulle förvänta oss.
För liten för läger?
Vår dotter Isabella är bara två och ett halvt år gammal, och vi var lite oroliga för att hon kanske skulle vara för liten för att riktigt passa in eller kunna delta i aktiviteterna. Men redan första dagen insåg vi att den oron var helt obefogad. Vi blev så otroligt fint mottagna – både av arrangörerna och av alla andra familjer. Det var en varm och inkluderande stämning från första stund, och Isabella hade det helt fantastiskt. Hon lekte med både andra barn med diagnos, syskon och assistenter, och vi föräldrar fick för första gången verkligen känna att vi inte var ensamma. Isaberg i sig var också en riktig fullträff – både boendet, maten och aktiviteterna höll högsta klass.
Så fina aktiviteter
Vi fick bland annat åka rodel, testa kajak och gå på föreläsningar som blandade allvar med skratt. Men viktigast av allt var att bara få prata med andra i samma situation. Människor som verkligen förstår.
”Det allra viktigaste för oss var kanske just de där samtalen.”
Det allra viktigaste för oss var kanske just de där samtalen. Att få sitta ner med andra föräldrar som vet hur det känns, som har liknande erfarenheter, tankar och känslor. Det går knappt att beskriva hur mycket det betyder.

Kom till nästa läger!
Så till dig som kanske funderar på att åka nästa gång men känner dig osäker – gör det! Vi förstår känslan, vi hade den själva. Men vi lovar: du kommer inte att ångra dig. Det här lägret var något av det bästa vi har gjort som familj. Vi åkte hem med nya vänner, ny kunskap – och en stark känsla av att vi faktiskt tillhör något större. Ni kan räkna med att vi kommer tillbaka – lite mer rutinerade, ännu mer peppade och redo att väl-komna nästa förstagångsfamilj med öppna armar, ett leende och kanske ett och annat kajaktips (lyssna inte på dem i så fall).

